zondag 20 mei 2012

Muziekles groep 1 - 16-2-2012


Op 16 februari 2012 gaf ik een muziekles aan groep 1. Ik koos voor een makkelijk aan te leren liedje over het einde van de winter. Qua voorbereiding heb ik vooral gelet op hoe ik het liedje ging aanbieden. Het kwam niet uit een methode, dus moest ik zelf bekijken hoe ik de leerlingen het liedje het beste kon aanleren.
Ik heb bewegingen bij het liedje bedacht, zodat het makkelijker aan te leren en interessanter was voor mijn leerlingen.

Tekst van het liedje:

Lente in het land
(youtube)

Kom eens kijken, ga naar buiten, het is lente in het land.
Vogeltjes die bouwen nestjes, plantjes komen uit het zand.
Egeltjes die worden wakker, kikkers hebben pret voor tien.
Kom eens kijken, ga naar buiten, zodat je het zelf kunt zien!


De leerlingen hebben vaker muziekles gehad, alleen dan zingen ze meteen vanaf het begin het liedje mee tot ze alle tekst kennen. Ik heb het lied in stapjes aangeleerd.
Eerst heb ik kort een verhaal verteld over dat de sneeuw en ijs/ winter voorbij zijn er wat er nu gaat komen, hoe dat heet, wat zien we etc.. Door dingen aan leerlingen te vragen raakten ze nieuwsgierig naar wat er ging komen. Ik heb het lied meedere malen voorgezongen en liet toen stapsgewijs de kinderen bewegingen meedoen.  Vervolgens mochten zij  stap voor stap regels meezingen (eerst laatste regel, daarna laatste 2 etc..) tot zij het hele lied en de bewegingen mee konden doen.



Lesvoorbereiding


Naam
Irene van Hoogdalem
Groep
1
Stagebegeleider/
coach
A.M. Teijgeler
Stageschool
Wilhelminaschool
Groep
1c
Mentor
Sjanie Woudenberg
Activiteit
muziekles
Datum
16-2-2012



Leerpunten student
1.      stemgebruik
2.     
3.     


Verantwoording (waarom ga je dit doen)

Beginsituatie
Beschrijf wat de leerlingen al weten, of ze er wel eens mee te maken hebben, welke leerlingen problemen hebben met dit onderwerp of met de werkvorm, …

De leerlingen hebben vaker muziekles gehad. Alleen dan zingen ze meteen het liedje mee ot ze alle tekst kennen. Ik ga het lied in stapjes aanleren en heb bewust voor een korte liedje gekozen, zodat ook de jongste kleuters geen aandacht verliezen.
Doelstellingen
Wat moeten de leerlingen aan het einde van de les geleerd hebben?
Formuleer doelen die concreet, meetbaar, zichtbaar, haalbaar zijn.
 Aan het eind van mijn muziekles kunnen de leerlingen zelf het lied zingen en de kleine bewegingen erbij maken. Zij kennen de tekst, melodie en bewegingen.
Evaluatie
Benoem van elk doel hoe en wanneer je vaststelt of dit is behaald.
Ik kan controleren of de kinderen het lied kennen door zelf minder hard en aan het eind niet meer mee te zingen. Ik kijk of de bewegingen bij het lied goed gaan.


Werkwijze en middelen (waarmee ga je dit doen)

Didactische Werkvormen
Wat doe jij?
Hoe wordt de leertijd gebruikt:
leerkrachtgestuurd F leerlinggestuurd
leerkrachtgestuurd
 Eerst praat ik kort over dat de sneeuw en ijs/ winter voorbij zijn er wat er nu gaat komen, hoe dat heet, wat zien we etc.. Ik zing het lied meedere malen voor en laat stapsgewijs de kinderen bewegingen meedoen, regels meezingen tot zij het hele lied en de bewegingen mee kunnen doen.
De leerlingen doen steeds meer mee in het lied. Eerst doen zij met mij alleen de bewegingen mee terwijl ik zing, daarna gaan ze regels meezingen tot zij het hele liedje mee kunnen zingen.
Ik gebruik mijn stem, want ik zing het lied meerdere keren voor. Ook gebruik ik voor de verduidelijking mijn bedachte gebaren bij het liedje

De leerlingen hebben geen leermiddelen nodig, we gaan alleen zingen.
Leeractiviteiten
Wat doen de leerlingen?
Instructie-middelen
Welke middelen gebruik jij?
Leermiddelen
Welke middelen gebruiken de leerlingen?


Organisatie (Aan welke praktische zaken moet je denken bij de uitvoering; maak eventueel een schets van de ruimte)

Vooraf
Wat moet klaarliggen? Waar kunnen leerlingen spullen zelf pakken?
Vooraf zorg ik dat de tafels leeg zijn en de stoelen in een grote (lege) kring staan. Voor de rest hoeft er niets klaar te liggen.

De organisatie hoeft niet te worden aangepast



Na afloop gaan we naar buiten, of we zetten de stoelen terug bij de tafels en gaan weer spelen of werken.
Tijdens
Moet de organisatie aangepast worden? Waar leggen de leerlingen hun product?
Na afloop
Bereid een rustige lesovergang voor. Wie ruimt wat op? Waar en hoe moeten leerlingen gaan zitten?


Lesopbouw
(wat ga je precies doen)


Keuze lesmodel
x
Didactische Analyse

Activerende Directe Instructie

Ander model, namelijk:


benoem hieronder in de eerste kolom
de fasen die horen bij het gekozen lesmodel
Aanvullende vakdidactische eisen
·        
DA
ADI
1 Inleiding

2 Kern

3 Afsluiting
1 Terugblik
2 Oriƫntatie
3 Uitleg
4 Begeleide oefening
5 Zelfstandige verwerking
6 Evaluatie

continu: REFLECTIE



lesfase
tijd
activiteit
1.



  2.



3.
5 min.


10 min.

1 min.
Inleiding over de lente. Ik vertel kort over de lente en stel wat vragen.


We gaan stapsgewijs het liedje aanleren en aan het eind doen alle kinderen alles mee/zelf



Nog een laatste keer met zijn allen zingen, daarna weer terug naar plaats.


Geen opmerkingen:

Een reactie posten

Opmerking: Alleen leden van deze blog kunnen een reactie posten.